REGULAMIN I PROCEDURA RECENZOWANIA
ARTYKUŁÓW PRZESŁANYCH DO „CZASOPISMA NAUKOWEGO INSTYTUTU STUDIÓW KOBIECYCH”
Wprowadzenie
Zespół Redakcyjny dba o wysoką jakość publikowanych materiałów i podejmuje działania przeciwko zaniedbaniom standardów publikacji w czasopiśmie. Wszystkie strony zaangażowane w proces publikacji: autor, redaktor czasopisma naukowego, recenzent pracy naukowej i wydawca są zobowiązane do przestrzegania standardów etycznych w publikacjach naukowych oraz zaleceń COPE Committee on Publication Ethics (Komitet Etyki Publikacji). Artykuły publikowane w czasopiśmie poddawane są szczegółowemu procesowi recenzji, którego celem jest zagwarantowanie czytelnikom wysokiej jakości naukowej. Redakcja stosuje model recenzji „double blind review proces”. Każda recenzja sporządzana jest w formie pisemnej i zakończona jest jednoznaczną rekomendacją recenzenta.
- Zasady ogólne
Wszystkie artykuły przesłane do redakcji Czasopisma Naukowego Instytutu Studiów Kobiecych podlegają recenzjom.
- Do oceny każdej publikacji powołuje się dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki, w której jest zatrudniony autor (autorzy).
- Autor (Autorzy) i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. „double-blind review process”).
- Recenzja ma formę pisemną i elektroniczną, przesłana do redakcji kończy się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji, jego odrzucenia lub odesłania do poprawek.
- W przypadku tekstów powstałych w języku obcym, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.
- Zasady kwalifikowania publikacji i formularz recenzencki są dostępne na stronie internetowej Czasopisma.
- Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji/numerów nie są ujawniane; czasopismo podaje do publicznej wiadomości listę recenzentów.
- Recenzentów pierwszego etapu oceny wyznacza Redaktor Naczelna.
- Autorzy deklarują oryginalność przesłanego tekstu.
- Po przyjęciu przez Redakcję publikacji zostaje ona kwalifikowana do obszaru tematycznego w porozumieniu z redaktorem tematycznym.
- Autor(rzy) potwierdza, że przesłane opracowanie jest oryginalnym tekstem autorskim nie jest związany ze zjawiskiem ghostwriting oraz guest authorship.
- Redakcja dokumentuje wszelkie przejawy nierzetelności naukowej.
- Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych:
- Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce. Warszawa: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Informacja dostępna online: http://bbn.uksw.edu.pl/sites/default/files/dobre_praktyki.pdf (29.11.2014).
- Most common reasons for journal rejections. Available online: https://www.editage.jp/insights/sites/default/files/Most%20common%20reasons%20for%20journal%20rejections.pdf
- Cele i zadania:
Recenzja ma na celu dostarczenie i zapewnienie publikacji ważnych i wiarygodnych informacji, pomagających w rozwoju wiedzy o historii kobiet zarówno w Polsce, jak i za granicą. Recenzja polega na bezstronnej ocenie naukowego i praktycznego znaczenia nadesłanych artykułów. Recenzja oceniająca jest anonimowa, tzn. recenzent nie zna nazwiska autora i odwrotnie.
- Procedura recenzyjna:
Każdy artykuł przesłany do redakcji Czasopisma Naukowego Instytutu Studiów Kobiecych jest odbierany przez redaktora naczelnego, weryfikowany pod kątem wymagań redakcyjnych i rejestrowany. Wszystkie nadesłane artykuły są równolegle analizowane przez członków redakcji. W przypadku pozytywnej decyzji większości członków redakcji, autor jest informowany o przyjęciu artykułu do recenzowania. Redaktor naczelny wybiera odpowiedniego recenzenta, wysyła mu artykuł w ciągu tygodnia i otrzymuje zgodę lub odmowę recenzji od recenzenta. W przypadku odmowy zastępca redaktora naczelnego wybiera innego recenzenta. Recenzja (max. 1 strona tekstu) jest przygotowywana w ciągu czterech tygodni, licząc od dnia, w którym recenzent wyraził zgodę na jej napisanie. Recenzent jest informowany, że przesłany artykuł stanowi własność intelektualną jego autora i musi być przechowywany w tajemnicy. Recenzentom nie wolno kopiować przekazanego im artykułu na własne potrzeby.
- Forma sporządzenia recenzji:
- Imię i nazwisko recenzenta
- Tytuł artykułu
- Ocena artykułu pod kątem zgodności treści z profilem czasopisma
- Aktualność badań
- W przypadku nowo opublikowanego artykułu:
- ocena jego oryginalności i praktycznego znaczenia
- ocena artykułu pod kątem poziomu metodologicznego
- Opinia:
- na ile logicznie przedstawiono temat i badania
- czy tekst jest zrozumiały dla odbiorców docelowych pod względem użycia języka, stylu narracji i układu tekstu, czytelności tabel, schematów, rysunków i formuł
- Informacje na temat niedociągnięć w artykule, poprawek i uaktualnień koniecznych do wprowadzenia przez autora; zalecenia dotyczące ulepszenia tekstu.
- Dodatkowe uwagi i sugestie
- Konkluzje:
- artykuł jest polecany do publikacji
- artykuł wymaga poprawek
- artykuł nie jest polecany do publikacji
- Podpis recenzenta.
W przypadku negatywnej oceny artykuł jest wysyłany do dodatkowej recenzji naukowej innemu recenzentowi, wybranemu przez redaktora naczelnego. Recenzje z oceną pozytywną i negatywną są przekazywane autorom w celu poinformowania ich o koniecznych zmianach i ewentualnych poprawkach, które należy wprowadzić w artykule, lub o odmowie publikacji z uzasadnionych powodów.
- Procedura poprawiania artykułów zgodnie z zaleceniami recenzenta:
Jeśli recenzja zawiera uwagi odnośnie koniecznych poprawek w recenzowanym artykule, oba teksty, artykuł i recenzja (pozostają anonimowe dla autora), są dostarczane autorowi pocztą elektroniczną lub pocztą tradycyjną. Artykuł wysłany do autora w celu poprawienia musi zostać poprawiony i odesłany w ciągu dwóch tygodni. Do poprawionego wariantu należy dołączyć list autora, zawierający odpowiedzi na wszystkie krytyczne uwagi czytelnika oraz wyjaśnienia dotyczące wszystkich zmian. W przypadku, gdy krytyczne komentarze recenzenta nie są istotne dla opracowania, to i tak artykuł jest wysyłany do autora w celu ewentualnego ich uwzględnienia, ale nie jest już przeprowadzana powtórna jego ocena. Jeśli uwagi są ważne, artykuł jest dostarczany do poprawienia i po odesłaniu ma miejsce „drugie czytanie” przez tego samego recenzenta.
Za datę otrzymania artykułu uważa się datę odesłania poprawionego artykułu do redakcji. - Procedura podejmowania decyzji o przyjęciu lub odmowie publikacji:
Decyzję o przyjęciu lub odmowie przyjęcia artykułu do publikacji podejmuje redakcja na podstawie wyników recenzowania.
Decyzja o przyjęciu artykułu do publikacji jest podejmowana na podstawie pozytywnej oceny recenzyjnej. W przypadku negatywnej oceny artykuł jest wysyłany do innego recenzenta. Jeśli druga ocena również jest negatywna, artykuł jest odrzucany. W przypadku uzyskania pozytywnej oceny przy drugiej recenzji redakcja podejmuje decyzję o przyjęciu artykułu do druku. Artykuł można przesłać trzeciemu recenzentowi, jeśli redakcja uzna to za zasadne.
Po podjęciu decyzji o przyjęciu / odmowie przyjęcia artykułu do druku redaktor naczelny informuje o tym autora i ogłasza docelowy czas publikacji. - Dokumentacja recenzyjna:
W przypadku braku krytycznych uwag ze strony recenzenta, tekst recenzji nie jest dostarczany autorowi. Oryginalne teksty recenzji przechowywane są w redakcji przez trzy lata od opublikowania artykułu.
Uwagi końcowe
Redakcja nie zwraca autorom nadesłanych materiałów. Redakcja może odmówić publikacji tekstu bez podania uzasadnienia.